Protez Diş

Sizlere daha sağlıklı ve daha mutlu gülüşler sağlamak için çalışıyoruz!

Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.

Protezin amacı nedir?

Protezde; hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümünün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır.

Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda olan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Dişlerin kaybedilmesi sonucunda yapılan protezler genel anlamda iki türlüdür:

  1. Ağızda kalan dişlerin üzerine yapılan ve hasta tarafından çıkartılamayan kron, köprü gibi SABİT PROTEZLER,
  • Metal destekli seramik kronlar: Altında özel bir metal altyapı üzerine işlenen porselenlerdir.
  • Metal desteksiz protezler: seramik altyapı üzerine işlenen full estetik kronlardır. Empress11, zirkonyum oksit, inceram kuronlar, laminat veneerler kliniğimizde başarıyla uyguladığımız metal desteksiz full estetik porselen seçenekleridir.

2. Hasta tarafından istenildiğinde takıp çıkartılabilen HAREKETLİ PROTEZLER.

Estetik, protezlerle düzeltilebilir mi?

Eğer gülerken dişlerin görünümü insanları sürekli mutsuz kılıyorsa o kişinin diş hekimine baş vurmasında yarar vardır. Kırılmış, renk değiştirmiş ya da şekil bozukluklarına sahip dişler insanların estetiğinde olumsuz bir etki yaratırlar. Bu nedenle psikolojik olarak zarar gören insanlar yapılacak çeşitli protezler yardımıyla kurtulabilirler.

İmplant nedir?

İmplantlar, dişlerini kaybeden hastaların çene kemiği içinde operasyonla yerleştirilen sap titanyum ya da titanyum alaşımlarından yapılmış metal yapılardır. Bunlar, hastaların kaybedilen dişleri yerine kullanılarak üzerlerine yapılan protezlerle daha önce anlatılan amaçlara erişilmeye çalışılır.

Çene kemiği içine vidalı dişlerin yerleştirilmesidir. Son yıllarda daha çok sayıda hastamızın yararlanmak istediği bu tedavi seçeneği de kliniğimizde uzman hekimlerce uygulanmaktadır.